top of page

Miten harjoittelet swingiä omatoimisesti?

Päivitetty: 4.11.

On todella hieno tilanne  kun on valmennuksessa, tai kursseilla oppinut paremman swingtekniikan! Valitettavan usein käy kuitenkin niin, että pelaajalla ei ole riittävästi mahdollisuuksia, aikaa tai tietoa harjoitella oppimaansa riittävästi, jotta uusi tekniikka alkaisi toimimaan myös vaativimmissa pelitilanteissa.  Turhautuminen on suurta,  kun valmennukseen laitetut panostukset eivät realisoidu pelissä ja jo opitut asiat tuntuvat haihtuvan kuin tuhka tuuleen. 


ree


Kuten jokainen golfari tietää, lyöminen kentällä on vaikeampaa kuin harjoitusalueella. Palloja on vain yksi, on pelin jännitys, pelko virheistä ja tekniikkaa tulee usein mietittyä liikaa. Mikäli uutta tekniikkaa ei ole harjoiteltu tarpeeksi, tai oikein, vanha tapa swingata tulee väistämättä esiin kentällä.


On selvää, että menestyäkseen toistuvissa pelitilanteissa teknisen lähtötason on oltava melko hyvällä tasolla ja tärkeimpien toimintojen oltava lihasmuistissa.

Ennen kuin mennään harjoitteluun, on hyvä miettiä miten näihin tekniikan muutoksiin, parannuksiin ja hyvän tekniikan oppimiseen on päästy. Mitä se on vaatinut, mitä ja miten harjoituksissa on tehty, että on opittu uusi ja parempi tekniikka?


ree


Prosessissa on ollut mukana valmentajan antamia tai luomia ajatus- ja kielikuvia, erilaisia opetuskeinoja, malliesitysten jäljittelyä, matkimista ja opettajan ”synkkaamista”, tiivistä ja keskittynyttä toistoharjoittelua etukäteen määritettyihin kehon osiin. Avustamista kädestä pitäen, videokuvausta, tekniikan analysointia ja heti annettua palautetta kehityksestä.


Käytetyt opetuskeinot ja suunniteltu harjoitusprosessi ovatkin auttaneet oikean tekniikan oppimiseen ja mahdollistaneet haastavan muutoksen.


ree


Mitä pelaajat voivat itse tehdä jatkossa? Kuinka he pitävät valmennuksessa oppimansa taidot yllä? Täytyykö heidän muistaa kaikki, mitä valmennuksen aikana puhuttiin, näytettiin, opetettiin ja harjoiteltiin? Kuinka paljon harjoittelua vaaditaan? Miten ja mitä harjoitella, jotta oikea ja hyvä tekniikka siirtyisi lihasmuistiin ja vanha tapa unohtuisi kokonaan?



ree


On usein aika hankalaa puhua ja arvioida muutosprosessin kestosta – ajasta ja toistojen määrästä, joka kuluu ennen kuin uusi tekniikka korvaa pelitilanteissa vanhan toimintatavan. Joillakin se näyttää käyvän tosi nopeasti, toisilla ei tapahdu milloinkaan.


Tätä on tutkittu paljon ja monia mentaalisia metodeja on kokeiltu, mutta ”viisasten kiveä” ei ole löydetty. Tilanne vaikuttaa liittyvän enimmäkseen persoonallisuustekijöihin. Joka tapauksessa olen sitä mieltä, että riittävän hyvä harjoittelu, vahva tekniikan perusta ja toistuvat rutiinit johdattavat väistämättä onnistuneisiin pelisuorituksiin.


Valmennuksessa oleva pelaaja


ree


Määrien kohdalla puhutaan 10000 oikeasta toistosta, joskus 10000 tunnista. Nämä ovat suuntaa antavia lukuja, mutta uskon että vähemmilläkin määrillä voidaan päästä hyvään lopputulokseen, jos harjoittelu on hyvin keskittynyttä, laadukasta ja kontrolloitua. Ja kun harjoitteluun liitetään toistuvat rutiinit, riittävästi kuivaharjoittelua ja runsaasti mielikuvaharjoittelua. 


Muistan edelleen, "golfurani" alkutaipaleella, kuinka turhauttavaa oli, kun en saanut harjoituksissa osattua swingiä toimimaan pelissä.   Harjoituksissa pystyin lyömään pitkän, suoran Driven lähes silmät kiinni rennosti, kontrolloidusti ja tehokkaasti, tai lyömään  100 metrin pitchin 3 metrin ympyrään koska vaan, mutta pelissä ei vaan meinannut onnistua.  Muistan käyneeni eräitäkin kertoja pelien jälkeen  harjoittelemassa rangella ja tekemässä sisäistä, joskus aika kiivastakin ”jälkihuuhtelua” 


Omatoiminen, laadukas ja kontrolloitu harjoittelu on monien mielestä haastavaa. Pitäisi käydä usein rangella, opetella itse kontrolloimaan, videoimaan ja analysoimaan omaa swingiään, tehdä paljon kehoon ja kehon osiin keskittynyttä toistoharjoittelua.  Venytellä, jumpata ja tehdä mielikuvaharjoittelua.



ree


”Kilometrien” keruun, eli ison toistomäärän kesto ajallisesti ei tarvitse olla kuitenkaan  mahdottoman pitkä, eikä harjoituksissa tarvitse käydä joka päivä, eikä tarvitse lyödä satoja palloja/ kerta.


Vähempikin riittää, kunhan toistot ovat mahdollisimman oikeita ja keskittyneitä sekä laadukkaita.  Voi hyvinkin olla, että jo puolen vuoden "työjakso" riittää tekemään pysyvät muutokset ja sen jälkeen vain lyhyet, kohtuu usein tapahtuvat ylläpitoharjoitukset riittävät.  


Minulta kysytään usein harjoittelukaavoista ja ohjelmoinnista - mitä, miten ja kuinka paljon kannattaa treenata. Tähän kysymykseen on kuitenkin melko vaikea vastata tarkasti, koska harjoittelu riippuu niin monista tekijöistä.


Jonkin yleisen peruskaavan voin kuitenkin antaa: 


  1. Pidä jatkuvasti mielessä oikean swingin kokonaissuoritus, mailaa swingataan vartalolla. Katso paljon hyvien pelaajien hidastusvideoita. Selkeä mielikuva oikeasta suorituksesta on erittäin tärkeää.

  2. Harjoittele paljon kuivaharjoituksilla vartalon painonsiirtokiertoa ja liikerataa.  Pidä alavartalo ja lantionseutu notkeana. 

  3. Käy rangella 2 kertaa viikossa 1.5h/ kerta.  100 -150 palloa/ kerta. Harjoittele eniten lyhyillä raudoilla Pw, r9, r8, r7 alas ja eteenpäin olevaa painelyöntiä ja n. puolet harjoituksesta Driverilla "pyyhkäisyswingiä"

  4. Videoi omaa swingiäsi usein, vertaile sitä oikeaan mielikuvaan.

  5. Ole harjoituksissa rohkea eteenpäin pelaaja, kiertyjä ja hae uskallusta ja rutiinia mailan itsekseen tapahtuvaan vapautukseen. 

  6. Pyri näkemään osuma jokaisessa lyönnissä.



    Katso täältä kaikki harjoitteet:https://www.bodyswing.fi/harjoitteet


ree

Heti, kaikki ja nyt aikakaudella on hyvä muistaa, että aivot, hermoratajärjestelmä, limbinen järjestelmä, liikkuvuus, lihaskunto, kehonhallinta ja uudet mielikuvat tarvitsevat oman aikansa muuttuakseen toiseksi. Sisäistäminen ottaa  aina  oman aikansa. Sitä aikaa voidaan kuitenkin lyhentää aktiivisella harjoittelulla ja intensiivisellä mielikuvaharjoittelulla.


Terveisin,

Turkka Stenlund, PGA Pro, LO, GVT



ree


Turkka Stenlund on golfvalmennuksen rautainen ammattilainen ja taattuja tuloksia tuovan Bodyswing-opetusmetodin kehittäjä. Hän on toiminut golfin ammattivalmentajana yli 30 vuotta ja sitä ennen urheiluvalmentajana sekä useiden eri lajien kilpaurheilijana.


Turkka on toiminut useassa isossa golfseurassa Head Prona ja ollut mukana kehittämässä urheilulukio- sekä Golfliiton aluevalmennustoimintaa ja toiminut valmentajana muun muassa Vierumäen, Kisakallion ja Kuortaneen urheiluopistoissa.


Golfin lisäksi Turkka on toiminut liikunnanopettajana ja liikunnanohjaajana, liikuntakasvatusupseerina, kouluttajana, liikuntatuotteiden kehittäjänä sekä miekkailu-, hiihto- ja triathlonvalmentajana.



Kommentit


bottom of page